Pokud vás zajímá něco z historie:
Elektromobily začaly teprve před nedávnem doslova dobývat svět, i když se ten první vyrobil již roku 1835. Co opravdu zaujme je fakt, že na počátku 20. století bylo v USA více elektrických aut než těch se spalovacím motorem.
Lidé si je oblíbili nejen proto, že byly méně hlučné, ale hlavně se o moc jednodušeji startovaly. Na druhou stranu byly celkově dost složité.
Až slavný Henry Ford se postaral o vzestup automobilů se spalovacím motorem. Sériově začal vyrábět auta špičkové kvality za příznivou cenu. Navíc jejich dojezd měly oproti elektromobilům daleko vyšší.
Ve dvacátém století zájem o ně opět vzrostl kvůli energetické krizi, ovšem největší zájem začal být znovu až od roku 2008.
Tou nejznámější automobilkou specializující se na elektromobily je americká Tesla, v čele s Elonem Muskem.
Pokud se bojíte, že vás koupě tohoto vynálezu zruinuje, bát se nemusíte.
Jeho cena je ve většině případech jen o něco málo vyšší, než kolik byste zaplatili za srovnatelný typ auta se spalovacím motorem. Naopak ve výsledku ušetříte za pohonné hmoty a údržbu. U běžného automobilu jsou náklady mnohem vyšší než u elektrického.
Jenom pro představu, za jeden kilometr v normálním autě zaplatíte zhruba 1,50Kč, kdežto za jízdu v elektromobilu o více než korunu méně.
To nejdůležitější v elektromobilu je samozřejmě baterie. Jejich kvalita a kapacita se neustále zlepšuje. Ceny přitom klesají, což je pro příznivce těchto vozidel skvělá zpráva.
Čím dál více automobilek zahajuje jejich prodej, a tak je stále větší výběr. Mnohé firmy odhadují, že do roku 2030 budou elektromobily tvořit více než 15 procent prodaných aut, některé dokonce 25 procent.
Dnes už najdete i státy, ve kterých bude v budoucnosti zákaz prodeje aut se spalovacím motorem kvůli životnímu prostředí a závislosti na ropě. Plány zemí jsou rozdílné. Nejdříve s tím vším přišlo Norsko, kde se více než polovina automobilů nechala elektrifikovat. Ze zbytku automobilů se stalo alespoň vozidlo hybridní již v roce 2017.
Nevýhoda elektromobilu je doba nabíjení.
Začínají se rozrůstat takzvané rychlonabíječky, které nabijí baterii během desítek minut. Lze dobíjet na určených stanovištích, kterých je ve světě čím dál více, dokonce i u nás v České republice.
Nabíječky na elektromobily najdete i v některých garážích, u benzínek nebo na městských parkovištích.
Pokud jste nelenili a tento úžasný vynález jste si koupili, stáhněte si aplikaci nabito.cz, kde najdete polohu nabíjecích stanic.
Tou hlavní otázkou před koupí elektromobilu je: Je to opravdu ekologičtější?
A odpověď je oboustranná. Na výrobu elektrického auta je potřeba spousta materiálů, hlavně vzácných kovů, které se bohužel těží bez ohledu na životní prostředí. Na druhou stranu jsou provozní náklady mnohem ekologičtější než u normálních automobilů. Takže na to si už musí říci svůj názor každý sám.