„Škatulata, batulata, hejbejte se z místa na místo!“ je jediná věta, kterou musí znát vyvolávač, aby se hra mohla začít hrát. Nejprve se ale musí vybrat určitý počet židlí – jste-li doma, nebo stromů – hrajete-li v přírodě. A to podle počtu hráčů, kteří hru budou hrát. Při hře je vždy o jednu židli nebo strom méně, než je počet hráčů. Jde totiž o to, aby hráč co nejrychleji zabral volnou židli nebo strom. Pokud nebude dostatečně rychlý, může se právě jemu stát, že své hrací místo nezíská a ze hry vypadne.
Máme například pět hráčů, tedy vybereme čtyři židle, které postavíme vedle sebe nebo do půlkruhu. Hráči se pomalu procházejí po místnosti, a když uslyší vyvolávačovo zvolání „Škatulata, batulata, hejbejte se z místa na místo!“, rozeběhnou se všichni k židlím, aby každý získal své hrací místo. Jednomu nejpomalejšímu se ale nepodaří na židli dosednout, protože židlí je právě o jednu méně než hráčů. Tento hráč vypadává ze hry. V dalším kole se opět počet židlí sníží o jednu – budou tedy už jen tři židle a čtyři hráči. Vše se opakuje tak dlouho, dokud nezůstanou ve hře poslední dva hráči, kteří budou soutěžit o vítězství. Vyhraje ten, který k poslední židli doběhne a dosedne na ni jako první. Podobně se tato hra hraje také v přírodě, kde se vybere o jeden strom méně, než jaký je počet hráčů. Při hře budete potřebovat dobrý postřeh a rychlé nohy. Určitě se nudit nebudete.
Zručnost a cvik musíte mít u házení kamínků – takzvaných žabek. Na poklidnou hladinu potoka, řeky, přehrady, rybníku nebo jezera hráč umně a švihem vyhodí plochý, oblý a tenký kamínek o takové velikosti, aby se vešel do dlaně. Drží se palcem a prostředníčkem, přičemž okraj kamínku se přidržuje ukazováčkem. Bokem se postavíte k vodní hladině, nohy mírně rozkročené do šíře ramen. Hod se doporučuje pod úhlem 20 ° mezi kamínkem a hladinou. Kamínek se pak setrvačností odráží od vodní hladiny a poskakuje jako žabka. Pokud by měl kamínek ostré hrany, zaplul by pod hladinu. Vyhrává ten hráč, kterému kamínek oněch skoků udělá nejvíce.