Když v roce 1765 James Watt vynalezl parní stroj, zcela jistě tehdy nikdo netušil, že tím odstartoval průmyslovou revoluci a nepřímo položil základ i k revolucím společenským. Ve století 19. se pak stal parní stroj dominantním zdrojem energie, proto se 19. století někdy říká století páry. Technologická převaha, kterou získala Velká Británie díky celosvětově nejvyspělejší parní technologii jí umožnila vytvořit Britské Impérium, největší říši v dějinách lidstva, která v době své největší slávy zabírala čtvrtinu zemské souše, vzpomeňme jen Britské kolonie Indii, Pákistán, Bangladéš a Austrálii, to už je pořádný kus světa a pořád to zdaleka není vše.
Britské parní bitevní lodi vládly světovým oceánům až do první světové války, kdy se začal projevovat průmyslový potenciál USA. Ovšem průmyslová revoluce měla i své stinné stránky, uvedení značného množství dělníků do stavu podobného nevolnictví, dětskou práci, zničené lesy, nebe pokryté smogem, paradoxně v druhé polovině 19. století na tom byly Evropské metropole mnohem hůře než dnes, tehdy totiž ještě nikdo nic nevěděl o škodlivých účincích znečištění na lidi. Teprve když obyvatelstvo začaly kosit epidemie a v průmyslových čtvrtích se objevil masový výskyt dýchacích potíží, začaly se aspoň stavět vyšší komíny, aby se smog lépe rozptyloval.
Steampunk pochopitelně kopíruje jen světlé stránky století páry, inspiruje se především módou tehdejších vyšších vrstev. Nicméně nepřebírá slepě, jeho vyznavači se často snaží zosobnit budoucnost, tak jak si ji představovali snílci tehdejší doby jako byl třeba Jules Verne. Klasikou jsou tedy mechanické počítače poháněné parním strojem, všudy přítomné spodničky, korzety, porůznu umístěné nářadí a ochranné prostředky mechanika vynálezce, cylindry, buřinky. Ve skutečném 19. století byly ženy v podstatě neviditelné, tolerované jen jako manželky a matky případně jako dekorativní doplněk muže. Nicméně to vůbec nebrání nadšencům ženského pohlaví stylizovat se do rolí bojovnic, objevitelek, nebo vynálezkyň. Steampunk představuje vydatný proud i v umění, např: Neal Stephenson a jeho román Diamantový věk, aneb čítanka pro urozené slečny, nebo Americká komedie Wild wild West s Willem Smithem. Nadšenci Steampunku pořádají srazy, kde se pohybují všichni v často vlastnoručně vytvořených kostýmech s maketami, (obvykle nefunkčními) různých udělátek. Pokud byste se sami chtěli zúčastnit, nebo se jen podívat jsou tu akce jako Fantastická Ostrava, nebo SteampunkCon v Praze.