Když se podíváte na trh práce, tak už i profese kde to kdysi nebylo třeba mají v inzerátech požadavek „základní znalosti PC“. Nikde se nespecifikuje, co to je ta základní znalost. Většinou však jde o zadávání údajů do excelových tabulek, nebo jiných, na podobném principu. Může to být také zapisování různých dat do textového dokumentu. Nevím. Zcela jistě nebude třeba znát například HTML, nebo umět programovat v Pascalu.  

klávesnice

Takže to člověka donutí, naučit se počítačové základy. Mladí je již většinou znají, pokud ne, budou se muset učit sami. Stejně jako staří kusové, kteří už něčím prošli a tohle ještě neznají. Naučit se to mohou sami z knih a různých příruček, nebo si zaplatit kurs. Ty nebývají levné, to předem upozorňuji.  

Kdo je na úřadu práce, má velkou výhodu, dá-li se to tak v životní etapě nazvat, že mu kurs úřad zprostředkuje zadarmo. Ne každý, ne všude, ale ve velké většině případů to tak funguje. Jen je někde třeba se o to sám přihlásit.  

Další možností je navštívit seniorskou univerzitu, kde to máte i s diplomem. Ne tím pravým pochopitelně, ale dostanete doklad, který vaše znalosti počítačových dovedností potvrzuje. Tuto věc je však nutno ověřit, situace se totiž v tomto mění každý rok a každý měsíc, takže ani cenu nelze určit. Většinou to bylo 2500 korun zhruba. Nyní to bude asi více. 

děti se učí

V každém případě je dobré mít už počítač doma a na něm trénovat to, co jste se naučili kdekoli. Pokud se domníváte, že v kursu nebo jinde získáte i praxi a cvik, tak to ani omylem. Oni vás to mají naučit, cvik získáte cvičením, tak jako jste se naučili psát psaním a počítat počítáním.  

Počítačové znalosti jsou prostě třeba takže si kupte nějaký starší stroj a zkoušejte. Když si nebude vědět rady, jistě vám mladší ratolesti z rodiny rády pomohou. Jen je třeba se nestydět a prostě se ptát.