Jedním z nejdůležitějších orgánů jsou v lidském těle játra. Jako hlavní detoxikační orgán, který je zodpovědný za odstraňování jedovatých látek, musí fungovat stoprocentně. Každé jejich poškození vede k závažným zdravotním potížím. Proto je potřeba naslouchat svému tělu, které vždycky vyšle signály, pokud není všechno vpořádku. Játra se nachází na pravé straně dutiny břišní. Jejich menší část část zasahuje i do strany levé. Jaké jsou hlavní upozorňující signály, které nám vysílají a my bychom je neměli nikdy ignorovat?
Jedním z příznaků, že játra nefungují jak mají, je únava. Doprovázená pocity malátnosti a poruchami pozornosti. Z čehož vyplývá i pokles sexuální touhy, protože zároveň dochází k poruše odbourávání potřebných hormonů. Svědění pokožky je rovněž častým příznakem a upozorněním, že játra nefungují jak by měla. Toxiny se ukládají v kůži a zvyšují citlivost i vůči slunečnímu záření. Ztráta váhy je jeden z dalších projevů nedostatečnosti funkce jater. Nechutenstvím s následující poruchou trávení je zaděláno na zdravotní problém. Doprovázený nadýmáním, bolesti břicha a křečí v žaludku. Sledovat je potřeba i barvu moči. Pokud je odstín tmavý, bilirubin se dostává ve zvýšené míře ledvinami přímo do močového měchýře. Se stejným problémem se setkávají všichni pro onemocnění žloutenkou. Při níž navíc dochází k rozpadu červených krvinek. A bilirubin se začne ukládat i do kůže sliznic a očního bělma. A protože játra produkují bílkoviny, které ovlivňují srážení krve, při jejich poruše se objeví krev ve stolici. Krvácení do střev, doprovázené chudokrevností.
Co udělat, aby k poškození jater vůbec nedošlo? Nejúčinnější prevencí je podle odborníků umírněné pití alkoholu. Který má na jejich funkci největší vliv. A dostatek pohybu. Obzvláště na čerstvém vzduchu. Protože kyslík mají naše játra ráda. Udržování pitného režimu by se taky mělo stát samozřejmostí. Především voda, ochucená čerstvě vymačkaným citronem. Nebo bylinkový čaj na podporu jejich normální činnosti. Blahodárně působí i doplňky stravy. Z kurkumy, ostropestřce, fenyklu, řepíku či pampelišky. Taky vitamíny a minerály v podobě betakarotenu a síry. Které nejvíce naleznete v mrkvi, řepě, cibuli. A mnoho ji obsahuje veškerá listová zelenina.