Čištění kanalizace nepatří zrovna k hobby činnostem. Pokud se do tohoto procesu pustíme sami, jde obvykle o drobné zásahy, aby alespoň provizorně voda odtékala z dřezu nebo z vany. Jde-li o dlouhodobé tukové usazeniny, je nutné občas podrobit čištění tlakovou vodou nebo mechanickým postupem speciálním strojem.
Protahovací péro prorazí jen část nánosů – pokud nepomáhá chemický čistič (hydroxid sodný) v tabletách či v prášku na čištění odpadu z dřezu nebo z vany, pak musí nastoupit mechanický postup. Za tímto účelem existují různé protahovací trny na pružinách, jimiž se otáčí buď ručně, nebo pomocí ruční vrtačky. Ty však projdou poměrně úzkým koridorem a nevyčistí zdaleka všechny nánosy ze stěn potrubí a armatur. Jsou určeny pouze pro proražení otvoru, který by se měl následně podrobit tlakovému čisticímu procesu.
Nebezpečí skryté v útrobách – to je jeden z hlavních důvodů, proč svěřit tuto práci odborníkům. V kanalizaci a domovních odpadech se totiž může skrývat mnoho „zajímavých“ věcí. Můžete totiž narazit na skleněné střepy, úlomky kovu (špony), dřevěné třísky, ale samozřejmě tu na vás číhá armáda bilionů bakterií. A jsou to mnohdy kmeny anaerobní, tedy takové, co k nám nejsou zrovna přátelské, jako ty, co máme na pokožce. Pokud se chcete pustit do domácího čištění, používejte gumové rukavice, gumovou obuv a chraňte si obličej před potřísněním. Amatérský postup totiž občas vyvolá i výstřik páchnoucí černé mazlavé hmoty na obličej.
Ucpaná toaleta – poměrně častý problém, protože se (pro někoho překvapivě) do záchodových trubek může dostat cokoli, co projde spojenými nádobami keramického klozetu. Divili byste se, co se v některých domácnostech do záchodu dostane, zvláště tam, kde jsou děti nebo velcí psi. Mohou se tam objevit i gumové míčky, sponky, knoflíky, mince a další menší či větší předměty, které přehlédnete, a po spláchnutí se potrubí snadno zanese. Tehdy je pak odborný zásah nutný, ostatně svépomocné čištění páchnoucího odpadu z toalety se zdráhá provádět i leckterý zručný kutil.